Modern East

Architektura   |   Ilustracja   |   2017  

Wszechobecne osiedla z wielkiej płyty, monumentalne wieżowce, kosmiczne bary mleczne; powojenne Niemcy Wschodnie odbudowano na betonowych fundamentach, które miały wznieść raczkujące państwo ku nowoczesności, oraz ukształtować tak unikatowy jak kontrowersyjny krajobraz modernistycznego wschodu.

Modern East od Zupagrafika poświęcony jest modernistycznej i brutalistycznej architekturze byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, która pozwoli Ci odtworzyć jedne z najbardziej intrygujących budowli wzniesionych od wczesnych lat pięćdziesiątych do póznych lat osiemdziesiątych: od rozległych Plattenbauten Rostock’u, przez ikony stylu DDR-Moderne, jak Kino International czy Haus des Berliner Verlages, po wyburzony relikt NRD-owskich lat świetności - Mokka-Milch- Eisbar „Kosmos”. Wszystkie modele przedstawiają szczegółowe ilustracje oryginalnych elewacji budynków sprzed modernizacji.

Zestaw zawiera: 9 ilustrowanych modeli do wycięcia i złożenia, krótką historię architektury byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej autorstwa krytyka architektury Florian’a Heilmeyer’a, informacje na temat każdego z budynków, proste instrukcje.

Haus des Berliner Verlages. Berlin (Ost)
Kino International.
Berlin (Ost) *
Ernst-Thälmann-Park Housing Complex.
Berlin (Ost)
Mokka-Milch-Eisbar ‘Kosmos’.
Cottbus
Y-Hochhaus.
Dessau
Hochhaus Pirnaischer Platz.
Dresden
‘Scheiben’ Housing Complex.
Halle (Neustadt)
City-Hochhaus.
Leipzig
Terrassenhaus, Schmarl Housing Estate.
Rostock

* Kino International zawiera 4 plakaty inspirowane filmami wyprodukowanymi w byłym NRD, proj. Zupagrafika.


Autor:
Zupagrafika (David Navarro & Martyna Sobecka)
Współpraca: Florian Heilmeyer (prolog)
Wydawca: Zupagrafika © 2017. All rights reserved


Kup
Modern East