Brutal Poland

Modele  I  Fotografia  I  Architektura  I   2020

Wieżowce w kształcie młotka, bloki z wielkiej płyty, latające spodki i betonowe monolity; te konstrukcje, wzniesione na powojennych zgliszczach, ukształtowały polskie miasta na nowo.

Odkryj i zbuduj jedne z najbardziej intrygujących modernistycznych i brutalistycznych budynków, wzniesionych w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej; od wszechobecnych blokowisk Warszawy po brutalną bryłę krakowskiego Hotelu Forum.

Książkę otwierają ilustrowane fotografiami rozdziały opisujące historię i ciekawe fakty związane z powstaniem poszczególnych budynków. Druga część Brutal Poland zawiera dziewięć modeli, gotowych do wyjęcia z arkuszy i złożenia według prostych instrukcji; potrzebny Ci będzie tylko klej.

W środku prolog autorstwa historyczki architektury Anny Cymer. Brutal Poland od Zupagrafika jest publikacją dwujęzyczną, wszystkie teksty w książce są zarówno w języku polskim jak i angielskim.

9  modeli do złożenia:
Za Żelazną Bramą. Warszawa
Smolna 8. Warszawa
Hotel Forum. Kraków
‘Manhattan’. Łódź
Os. Orła Białego. Poznań
Falowiec. Gdańsk
Spodek. Katowice
Superjednostka. Katowice
Os. Plac Grunwaldzki. Wrocław


Książka jest zbiorem ilustrowanych modeli z papieru stworzonych przez Zupagrafikę na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat oraz obszernej dokumentacji fotograficznej polskiej powojennej architektury, zebranej przez Davida i Martynę. Pozycja została uzupełniona o nowe, niepublikowane fotografie i architektoniczne modele do składania. Wszystkie ilustracje przedstawiają oryginalne, dotknięte zębem czasu elewacje budynków sprzed termomodernizacji i eksponują takie elementy jak anteny satelitarne czy graffiti, dodane przez ich mieszkańców na przestrzeni lat. Zupagrafika dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy zgodzili sfotografować się z modelami na tle swoich domów, w szczególności Paniom Elfridzie, Bożenie, Małgorzacie i Krystynie.


Autor: Zupagrafika (David Navarro & Martyna Sobecka)
Zdjęcia: David Navarro & Martyna Sobecka (z wyjątkiem Hotelu Forum)
Wydawca: Zupagrafika © 2020. All rights reserved

Kup
Brutal Poland